Sci-fi díla
Symbol Bohumil

SEKTOR JM

Že lidstvo potká tak náhlý konec, to nikdo nečekal. Pro vzdálenou lidskou civilizaci se naše planeta stala jen zajímavostí a archeologickým nalezištěm. Co o nás samých zjistí, když se pozorovatelé zastaví nad pražským Jižním městem?

Krátká povídka vyhodnocená roku 2022 prvním místem v soutěži Zlatý klíč. Vyhlášeným tématem pro spisovatele bylo Jižní město.

K příjemnému počtení klikněte zde na povídku SEKTOR JM.

Evakuační plán

Při rutinním návratu z vesmíru je na palubě lodi vyhlášen nouzový poplach nejvyššího stupně. Je nutné opustit plavidlo v zachranných modulech. Jak se však ukáže, funkční zůstal jen jeden. Pro posádku nastává žhavá otázka: kdo má větší nárok zachránit si život?

Povídka se umístila na třetím místě tradiční soutěže sci-fi žánru O stříbřitělesklý halmochrom 2018. Vyšla i v měsíčníku XB-1, i když bohužel s chybným uvedením jména autora.

Zde je ukázka povídky.

Zakázané slovo

Po zániku lidského společenství, tak, jak bylo chráněno a hýčkáno technickými výdobytky, se po dávné katastrofě ocitá zbytek lidstva na samém počátku své někdejší cesty. Izolováni v osadách, ztracených uprostřed nekonečných a neznámých lesů přežívají ze dne na den. Někteří z nich tuší, že tu před nimi kdysi žila mnohem vyspělejší lidská civilizace a nacházejí se pro to i důkazy - to se však současným vládcům Kolonie příliš nehodí. Proto je nutné podobné hlasy umlčet.

Přečtěte si zprávu o křtu knihy, která vzešla z nejlepšícho povídek soutěýe Bratrstvo kalamáře.

Na okraji kosmodromu

V roce 2009, ku příležitosti výročí 400 let od prvního použití hvězdářského dalekohledu, byl vyhlášen Mezinárodní rok astronomie. Na české straně byla mimo jiné vyhlášena literární soutěž na téma "Vesmír mého mládí". V kategorii povídek porota složená nejen z literátů, ale i z astronomů ohodnotila prvním místem právě tuto povídku - Na okraji kosmodromu.

Tři muži bez domova živoří na okraji kosmodromu. Jejich životní podmínky jsou bídné, největší starostí je pro ně jak se protlouci do dalšího rána. V kontrastu s jejich bídou je blízko stojící moderní středisko vysílající lidi do vesmíru, zářící důkaz našeho pokroku a blahobytu.

Hologram

Technika nám usnadňuje život, a to ve všech oblastech života. Umožňuje nám dosáhnout toho, na co nemáme čas, prostor, nebo fyzické možnosti. Dokáže i nahradit jiného blízkého člověka? Třeba rovnou manželku? No... alespoň vyzkoušet si to člověk může, ne?

Povídka ze života mladého muže a hologramu Linda. Malý příběh v přelidněném a hektickém světě budoucnosti.

Zobrazit celé dílo (pdf)

V příštím programu

Povídku jako součást stejnojmenného sborníku vydalo nakladatelství Zoner Press v roce 2014. Povídka zvítězila v soutěži online magazínu MFantasy O Dračí řád v kategorii sci-fi. Sborník s ostatními soutěžními povídkami byl podle ní zároveň pojmenován.

Povídka o vztahu člověka stroje, pardon - robota, tedy - parťáka?

Zobrazit ukázku díla (pdf)
Hodnocení sborníku na Databazeknih.cz

Naruby

Až budeme žít v době, kdy nám bude odkryto mnohem více tajů vědy, než dnes, stejně lidstvo nebude nikdy znát odpovědi na vše. Třeba jak je možné, že na celou hodinu se ztratí celý kosmoplán ze všech sledovacích přístrojů, nefunguje s ním komunikace, a pak se najednou kosmoplán objeví, jakoby nic? Ale to je jen začátek dalších potíží, které se následně vyrojí.

Povídka pohrávající si novým způsobem s tématem záměn.

Zobrazit celé dílo (pdf)

Kámen

Původně pojmenovaná Kámen z vesmíru, je krátká povídka, která vyšla v 6. antologii českého hororu r. 2015. Vydalo nakl. Ladislav Kocka.

Příběh o zvláštním kamenu, který silně působí na lidské povědomí. Ale i když dokáže způsobit jak dobré, tak špatné věci, každý nástroj slouží jen tak, jak jej umí použít jeho pán.

Zobrazit ukázku díla (pdf)
Hodnocení Antologie na Databazeknih.cz

Půjčovna snů

Každá stárnoucí generace vidí, jak ty mladší vedou jiný život. To můžeme vidět snad již od dob, kdy začaly existovat písemné záznamy. A tak samozřejmě i my každým dnem spějeme do dob nám odcizených, a ti, kteří tento odcizený život vedou, budou na své následovníky hledět stejně tak. Podívejme se, kam až můžeme dojít v tom, jakým způsobem budeme snít.

Krátká povídka s otevřeným koncem s polemikou o používání techniky ve věcech, které jsme zatím vnímaly jako čistě lidské.

Zobrazit celé dílo (pdf)

Setkání

Vytiskla Mladá fronta Dnes, 20. října 2001.

Posádka raketoplánu objeví na své palubě záhadného pasažéra. Víc prozrazovat nebudeme.

Krátká povídka s pointou.

Zobrazit celé dílo (pdf)