Aktuality
Symbol Bohumil

Symbol Bohumil

Praštěný nápad kuny Elišky

Internetový magazín Kultura21.cz zveřejnil krátkou humornou povídku, která určitě pobaví dětské publikum, o praštěném nápadu kuny Elišky. K tomu i krátký rozhovor s Bohumilem na této stránce.

Publikováno 24.12.2022
Symbol Bohumil

Soutěž Zlatý klíč

Literární soutěž Zlatý klíč vyhlášená Městskou částí Praha 11 zná pro svůj 13. ročník vítěze. V sále Chodovské tvrze se dne 9. 9. 2022 sešli k předání cen její účastníci, téma bylo tradičně Jižní město. V kategorii nad 15 let se povídka Bohumila Matějovského umístila na prvním místě. Můžete si přečíst na našem webu, co se skrývá pod názvem SEKTOR JM.

Publikováno 30.9.2022
Symbol Bohumil

Zakázané slovo

Postapokalyptický, romanticky zpracovaný příběh přeživšího, nevelkého  lidského společenství. Povídka byla umístěna do sborníku stejného jména vydaného nakladatelstvím Gorgona.

Publikováno 13.2.2021
Symbol Bohumil

Muž, který měl dost času

Jak by vypadal život člověka, trvající několik staletí? Téma pro soutěž bylo dáno -Více času pro život. Povídka Muž, který měl dost času, získala první místo a jako audiokniha je k dostání na audioteka.com.

Publikováno 8.2.2021
Symbol Bohumil

Básně Maják ve snu

V literární soutěži Co nikdy Goethe nenapsal díky skvělému umístění souboru básní Maják ve snu a dalšího fejetonu přijatého do soutěže vyhrává Bohumil 1. místo.

Básně si můžete přečíst zde na webu.

Publikováno 20.2.2020
Symbol Bohumil

Zavedu tě do Carson City – soutěž Albatrosu 2018

Druhé místo v prestižní literární soutěži nakladatelství Albatros bylo uděleno Bohumilovo novele Zavedu tě do Carson City. Tématem soutěže byla Odvaha. Již jednou dílo Bohumila Matějovského v soutěži Albatrosu dokonce zvítězilo, výsledkem je krásná dětská kniha Čuňa, Zulu a Ferda.

V Bohumilově novele Zavedu tě do Carson City prokáže odvahu mladý kluk, který mnoho chytrosti nezdědil, ale když se mu prostřednictvím kamaráda, co utíká z dětského domova, dostane šance opustit jeho svět plný posměšků a ústrků, vezme ji. To samo o sobě je pro něj velká výzva, a mnoho jich ještě musí na dlouhé cestě do vysněného Carson City ustát. I když není tahounem party, může být i právě on a jeho rozhodnost rozdílem mezi životem a smrtí.

https://www.albatros.cz/aktualita/zname-viteze-literarni-souteze-albatros/

Publikováno 13.4.2019
Symbol Bohumil

Soutěž Rokle šedé smrti

Literární soutěž pořádaná pod patronací Prague by Night se opět nesla v horrorovém duchu. Skvělé druhé místo bylo uděleno Bohumilově povídce Zrcadlové bludiště. Právě v tomto místě zažije hlavní postava něco, co by asi nepřála ani svému nejhoršímu nepříteli. Vše začlao pouze lákavou nabídkou kamaráda, aby si prošel jeho bludiště po zavírací době, až nebude plné povykujících turistů.

http://praguebynight.eu/prague-by-night/page/454_rokle-sere-smrti-2018/

Publikováno 9.3.2019
Symbol Bohumil

Evakuační plán

S nadsázkou a ironií u tom, jak vyřešila šestice kosmonautů problém s tím, že během nouzové evakuace je v záchranném modulu místo jen pro tři z nich. Jak rozhodnout, kteří by to měli být?
Povídka Evakuační plán se umístila na třetím místě ve sci-fi soutěži O stříbřitělesklý halmochron.

Publikováno 1.1.2019
Symbol Bohumil

Soutěž Česká lupa 2018

V soutěži Čeká lupa s detektivní tematikou se Bohumilova povídka Samotář umístila na krásném třetím místě. Hrdinou povídky je muž žijící v chalupě stranou od lidí, a zdálo by se, že jeho jediným společníkem je alkohol. Ale není to tak úplně pravda a ten rozdíl se ukáže pro jednoho lumpa být osudový.

https://www.tondamazac.cz/2018/11/vysledky-souteze-ceska-lupa-2018/

Publikováno 1.12.2018
Symbol Bohumil

Zakázané slovo – povídka a sborník

Ze soutěže Bratrstvo kalamáře vyhlášené nakladatelstvím Gorgona vzešel sborník povídek Zakázané slovo, které Gorgona taktéž vydává. Povídka Bohumila Matějovského je v něm nejen zastoupena, ale právě po ní je sbírka pojmenována. Pouze devět vybraných povídek mělo tu čest být vydáno v zajímavém sborníku se spojujícím tématem alternativní historie nebo utopické budoucnosti, a právě v distopické budoucnosti je povídka Zakázané slovo umístěna.

Samotná povídka Zakázané slovo je ostapokalyptický příběh o zbytku společnosti lidí, (tzv. Kolonii) která přežívá po blíže neurčené katastrofě, jež měla za následek zánik civilizace jako takové. Hlavní postava – tzv „badatel,“ během svých cest do vzdálených neprozkoumaných končin mimo přežívající společenství Kolonie zjišťuje pravdu o životě předchozí civilizace – pravdu, která se však vládcům Kolonie příliš nehodí.  Začíná souboj s časem o život.

https://www.gorgona.eu/knihy/zakazane-slovo/

Publikováno 10.5.2018