Aktuality
Symbol Bohumil

Symbol Bohumil

Zavedu tě do Carson City – soutěž Albatrosu 2018

Druhé místo v prestižní literární soutěži nakladatelství Albatros bylo uděleno Bohumilovo novele Zavedu tě do Carson City. Tématem soutěže byla Odvaha. Již jednou dílo Bohumila Matějovského v soutěži Albatrosu dokonce zvítězilo, výsledkem je krásná dětská kniha Čuňa, Zulu a Ferda.

V Bohumilově novele Zavedu tě do Carson City prokáže odvahu mladý kluk, který mnoho chytrosti nezdědil, ale když se mu prostřednictvím kamaráda, co utíká z dětského domova, dostane šance opustit jeho svět plný posměšků a ústrků, vezme ji. To samo o sobě je pro něj velká výzva, a mnoho jich ještě musí na dlouhé cestě do vysněného Carson City ustát. I když není tahounem party, může být i právě on a jeho rozhodnost rozdílem mezi životem a smrtí.

https://www.albatros.cz/aktualita/zname-viteze-literarni-souteze-albatros/

Publikováno 13.4.2019
Symbol Bohumil

Soutěž Rokle šedé smrti

Literární soutěž pořádaná pod patronací Prague by Night se opět nesla v horrorovém duchu. Skvělé druhé místo bylo uděleno Bohumilově povídce Zrcadlové bludiště. Právě v tomto místě zažije hlavní postava něco, co by asi nepřála ani svému nejhoršímu nepříteli. Vše začlao pouze lákavou nabídkou kamaráda, aby si prošel jeho bludiště po zavírací době, až nebude plné povykujících turistů.

http://praguebynight.eu/prague-by-night/page/454_rokle-sere-smrti-2018/

Publikováno 9.3.2019
Symbol Bohumil

Soutěž Česká lupa 2018

V soutěži Čeká lupa s detektivní tematikou se Bohumilova povídka Samotář umístila na krásném třetím místě. Hrdinou povídky je muž žijící v chalupě stranou od lidí, a zdálo by se, že jeho jediným společníkem je alkohol. Ale není to tak úplně pravda a ten rozdíl se ukáže pro jednoho lumpa být osudový.

https://www.tondamazac.cz/2018/11/vysledky-souteze-ceska-lupa-2018/

Publikováno 1.12.2018
Symbol Bohumil

Zakázané slovo – povídka a sborník

Ze soutěže Bratrstvo kalamáře vyhlášené nakladatelstvím Gorgona vzešel sborník povídek Zakázané slovo, které Gorgona taktéž vydává. Povídka Bohumila Matějovského je v něm nejen zastoupena, ale právě po ní je sbírka pojmenována. Pouze devět vybraných povídek mělo tu čest být vydáno v zajímavém sborníku se spojujícím tématem alternativní historie nebo utopické budoucnosti, a právě v distopické budoucnosti je povídka Zakázané slovo umístěna.

Samotná povídka Zakázané slovo je ostapokalyptický příběh o zbytku společnosti lidí, (tzv. Kolonii) která přežívá po blíže neurčené katastrofě, jež měla za následek zánik civilizace jako takové. Hlavní postava – tzv „badatel,“ během svých cest do vzdálených neprozkoumaných končin mimo přežívající společenství Kolonie zjišťuje pravdu o životě předchozí civilizace – pravdu, která se však vládcům Kolonie příliš nehodí.  Začíná souboj s časem o život.

https://www.gorgona.eu/knihy/zakazane-slovo/

Publikováno 10.5.2018
Symbol Bohumil

AIEP- soutěž Detektivní povídka roku 2016

Soutěž vyhlásila sekce AIEP – česká asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury. Ocenění přišlo v kategorii Havran i kategorii Agatha Christie, v obou případech se Bohumilova povídka Bílá načechraná peřina umístila na druhém místě. Hlavní cenu Společnosti Agathy Christie získala Zuzana Vránová s povídkou Přepadení.
Patnáct nejlepších povídek je asociací vydáno ve sborníku Nejlepší detektivní povídka roku 2016, který je již v prodeji.

https://www.czechlit.cz/cz/ceny-za-ceskou-detektivni-literaturu-2017-udeleny/

Publikováno 15.8.2017
Symbol Bohumil

Bobr a liška – nová kniha

Nakladatelství Akcent uvedlo do knihkupectví další knihu pro děti, jmenuje se Bobr a liška. Mílé čtení pro děti od Bohumila Matějovského nám ukáže, zda mazaný tvor, jako je liška, může vyzrát na dobromyslného bobra Zoubka. My ale Zoubkovi držíme palce, aby se mu „lišácké kousky“ podařilo odhalit.

Kniha na stránkách vydavatele:
http://www.vydavatelstviakcent.cz/kniha.php?id=1277

Publikováno 14.8.2017
Symbol Bohumil

Co do lesa nepatří

Právě vyšla humorná pohádka z vydavatelství Akcent. Zvířátka v lese řeší problém – co s harampádím, které jim tam navozili lidé.

V knihkupectví k dostání od května 2016.

 

Publikováno 18.6.2016
Symbol Bohumil

Vychází Čuňa, Zulu a Ferda

Kniha k zakoupení v obchodech i na internetu. Konečně se můžete seznámit s opičárnami, které Zulu vymýšlí. Originální a fantazii vzbuzující ilustrace Jitky Petrové knihu velice oživují – inu, nahlédněte do knihkupectví a posuďte sami.

Náhled na books.google

Publikováno 19.4.2016
Symbol Bohumil

27. ročník soutěžě O stříbřitělesklý halmochron

Sci-fi klub Andromeda vyhlásilo další ročník své literární soutěže. Jako obvykle se povídky musí pohybovat v žánru sci-fi, což Bohumilu výborně hraje do karet, jde o jeho oblíbené téma. Soutěže se tedy bude účastnit. S kterým dílem, to prozatím nelze uveřejnit, podmínky soutěže žádají dosud nepublikovaná díla. Pokud ale porota dá „dobrou známku“, jistě se tu objeví její plný text.

Podmínky soutěže na www.literarnialchymie.cz

Publikováno 18.4.2016
Symbol Bohumil

Rozhovor s autorem pro nakladatelství Albatros

Před vydáním knihy Čuňa, Zulu a Ferda, které je naplánováno na 11.4.2016, vyzpovídalo nakladatelství Albatros autora. Kniha v tomto nakladatelství obdržela první místo v soutěži, kterou pořádalo na téma „Smích – základ života„. V interview se například dozvíte, jaké zvíře autor doma má.

Rozhovor s Bohumilem Matějovským

Publikováno 18.1.2016