Něco málo o autorovi
Symbol Bohumil

DRUHÝ VLK: "Bo... Bo... Bohumil Matějovský, narozen na se... na se..."
PRVNÍ VLK: "Na seně? V Betlémě? Ale pane kolego, to si s někým pletete."
DRUHÝ VLK: "Na se... severu Čech, v Cho... Chomutově."
TŘETÍ VLK: "V roce 1961, aby bylo jasno."
PRVNÍ VLK: "Dlouho tam ovšem nezůstal, několikrát se stěhoval."
DRUHÝ VLK: "Ale nyní přes tři... tři..."
TŘETÍ VLK: "...třicet let žije v Bílině, aby bylo jasno."

Symbol Bohumil

Linda opět pohlédla na staré vydání časopisu Pionýr, který ležel na konferenčním stolku. Toto výroční vydání obsahovalo první krátkou povídku, kterou Bohumilovi vytiskli. Bylo mu teprve 12 let. Vyprávěla o chlapcích, co hazardovali s výbušninou: Akce Unios Cammet.

Venku pršelo. Když Linda přešla po pokoji k oknu, nevydaly její kroky žádný zvuk. Byt byl zrovna prázdný, nemělo smysl zapínat ozvučení. Přiložila prst na sklo na cestičku po stékající kapce. Pochopitelně jen naoko - vždyť hologram Linda se ničeho hmotného dotknout nemohla.

Symbol Bohumil

PODZEMNÍ LISTY - večerní vydání, cena 15 žumparů.

V severním sklepení byl viděn člověk. Neroznáší pasti, pouze se ptá na potkana Vasila a vzkazuje mu, že roku 2010 nakladatelství Akcent vydává jeho první knihu, Dobrodružství potkanů.

Inzerce: potkan v nejlepších měsících s vlastním bydlením v kanálu 2. třídy, neholdující rumodce ani huligaretám, hledá přítelkyni. Na vzhledu nijak nezáleží, hlavně aby byla krásná. Značka: společná cesta dobrými i zlými kanály.

Symbol Bohumil

Doktor se přes kapání kohoutku nedokázal soustředit na obsah seznamu. Od návštěvy té poslední skupiny pacientů se jeho život zdál naruby. Předtím si ani nevšiml, že kohoutek netěsní. Teď už podruhé silně utáhl závit, pak telefonem požádal, aby mu přinesli do ordinace ještě jednu lampičku a vrátil se zpět k seznamu. Stálo na něm:

  • 2015 - literární soutěž nakladatelství Albatros - 1. místo za příběh pro mládež: Čuňa, Zulu a Ferda
  • 2012 - soutěž AI 2052 - 2. místo za povídku Půjčovna snů
  • 2012 - soutěž O dračí řád - 1. místo za povídku V příštím programu
  • 2009 - soutěž Vesmír mého mládí (k mezinárodním roku astronomie) - 1. místo za povídku Na okraji kosmodromu
  • 2008 - Literární Noviny - povídka roku - 1. místo za povídku Patron žebráků
  • 1990 - Společnost česko-francouzského přátelství a Francouzské velvyslanectví - 2. místo za Vítr na planině (životopisný příběh partyzána Alfreda Starka)
  • 1988 - Divadlo poezie Motorlet Praha - 1. místo na dramatický příběh Kde létají goliáši
Symbol Bohumil

Ten žebrák byl snad prolezlý všemi nemocemi, co lidsto popsalo, a pravděpodobně i něčím navíc. Seděl opřen o zeď, která v této bouřce neposkytovala žádnou ochranu, a jeho vypelichaný kabát očividně neměl v úmyslu na tom něco změnit.

"Bohumil? To jako Bohouš?" řekl a bylo při tom vidět jeho zkažené zuby. "Jo, píše jak posedlej. Říkal, že jeho vzory jsou Bradbury, Hemingway, Chandler - s tím detektivem, no znáte to. A Mekka sci-fi: Solaris." Žebrák se zakuckal, až mu na kabátu přistál hlen. "Rád pije kafe, zajímá se o zeměpis, a to někdy promítá do povídek, víte? No ale teď už vážně musím mizet." A zmizel.

Další blesk ozářil liduprázdnou ulici.

Symbol Bohumil