Povídky a příběhy ze současnosti
Symbol Bohumil

Samotář

Jakubovi je okolní svět ukradený. Pokud jde o něj, stačí mu, aby měl vždycky co pít. Ale objevil se tu ten divný chlapík, Ted. Nikdo ho nezval a nezdá se, že by se chystal někdy dům opustit. Přitom opravdu jediné, co Jakub od života vyžaduje, je samota a chlast.

Oceněno třetím místem v soutěži detektivních povídek Česká lupa 2018.

Celé dílo

Pěkně do běla

Dva kumpáni, kteří hledají kde a jak přijít nejsnáze k zisku, jeden sběratel brouků a opuštěný dům v klidné ulici. Když se tohle všechno sejde dohromady, může vzniknout veliký problém.

Povídka vyšla v časopise Krimi signál názvu Zlevněné endorfiny. Bohumil Matějovský má v tomto čísle ještě povídky Půlnoční taxi a Bez pout. Tak co třeba přečíst si alespoň Pěkně do běla?

Muž, který měl dost času

"Povídka Muž, který měl dost času vypráví o chlapíkovi jménem Holan, jehož organismus stárne nesmírně pomalu a nikdo neví proč. Představte si, že byste měli víc času než kterýkoli jiný člověk v historii. Jak byste s ním naložili? A kolik času byste zvládli?" (oficiální text vydavatele)

Audiokniha, vítěz povídkové soutěže s Audiotékou. Je možné ji zakoupit a poslechnout online na Audiotéce.

Bílá načechraná peřina

I v našich zeměpisných šířkách a civilizované zemi může příroda svou mocí člověka dostat do zoufalé situace. Třeba taková sněhová vánice. Osamocený člověk se s touto zimní bouří musí vypořádat, a nejen s ní.

Povídka na pomezí hororu.

Zobrazit celé dílo (pdf)

Záchranný kruh

Povídka o nájemném zabijákovi a jeho poslední "zakázce" vyšla ve sborníku Nejlepší detektivní povídky roku 2018.

Přečíst si povídku (pdf)

Patron žebráků

Povídka zvítězila v r. 2008 v soutěži vyhlášenou Literárními novinami o Povídku roku.

Vypráví o společensky bezvýznamném člověku, který ale náhle dostane dar, jako nikdo jiný. Jak s ním naloží?

Zobrazit celé dílo (pdf)

Elitní střelec

Povídka vyšla ve sbírce Literární naděje České republiky, vydal Petr Doležal. Tato kniha je výsledkem originálního nápadu spojit velmi krátké příběhy mnoha neznámých českých autorů, jejich věk ani zaměření nerozhodovalo, pouze příběh samotný.

Někteří mají moc ovládat životy jiných, ale někteří jsou v situacích, kdy o životě rozhodují doslova - nechat žít, nebo zabít.

Hodnocení Literárních naději na Databazeknih.cz

Zavedu tě do Carson City

Finalista literární soutěže nakladatelství Albatros v r. 2018 a ve své prapůvodní podobě i soutěže Cultura Bohemica, 2010. Kniha vypráví o útěku problémového chlapce, který na svou cestu strhne naivního, svými vrstevníky ponižovaného kamaráda. Ač jsou hrdiny příběhu chlapci, co nemají lehký život, je snadné se vcítit do jejich myšlení, jakoby každý z nás v dětství někoho z nich znal.

Novela o odvaze a důsledcích rozhodnutí.

Zobrazit ukázku díla (pdf)

Převozník

Vytiskla Mladá fronta Dnes, 16. června 2000.

Krátká povídka o třech veteránech, kteří se vrací z války. Určitě se vracejí rádi, ale mají se kam vrátit? Je jejich domov stále stejný? Oni sami již stejní nikdy nebudou.

Zobrazit celé dílo (pdf)

Starožitnosti

Oceněno 3. místem v literární soutěži pod záštitou Prague by night, Rokle šedé smrti 2012.

Povídka o krádeži, která se začne s děsivými následky obracet proti jejímu pachateli. Ale rozhodně nejde jen o výčitky svědomí, co učiní lupičův život nesnesitelným. Stupňující se úzkost, strach z neznámého, hromadící se otázky, na které možná opověď poznat nechceme.

Zobrazit celé dílo (pdf)

Strážce majáku

Smyšlený příběh, který vede každého čtenáře k zamyšlení se nad něčím jiným.

Krátké vyprávění o nepolepšitelném zloději.

Zobrazit celé dílo (pdf)